Pszczeli Miód - miód spadziowy, miód pitny, wosk pszczeli, wosk do wyrobu świec.

Górska Pasieka Pszczela - miód naturalny

  • strona główna
  • pasieki
  • onas
  • kontakt
  • dojazd
  • galeria
 
 
 
 

   Pasieki usytuowane są na czystym ekologicznie terenie Beskidu Makowskiego ( Średniego ) w woj. małopolskim wśród łąk i lasów mieszanych z dala od ośrodków przemysłowych.
   Górzysty teren, duże połacie borów jodłowych, obfitość ziół i krzewów leśnych - jagód, malin, jeżyn, poziomek oraz przepięknie ukwiecone łąki są rajem dla pszczół, które korzystając z nieskazitelnej przyrody produkują ekologicznie czysty miód.
   Jego walory smakowe docenił również niedźwiedź brunatny, który dwukrotnie odwiedzał nasze pasieki.
   
Pasieka w Stróży k. Myślenic znajduje się na wschodnim zboczu góry Chełm (654 m.n.p.) tuż pod jej szczytem, skąd rozciąga się piękny widok na okolicę i płynącą u stóp góry rzekę Rabę.
   Ostry górski klimat opóźnia wiosenny rozwój pszczół. Z tego powodu pierwszy miód wybieramy z uli na przełomie maja i czerwca. Jest to miód wielokwiatowy - delikatny w smaku, o dużej zawartości przetworzonej przez pszczoły pyłków kwiatowych i cukrów prostych.
   Korzystna, ciepła i słoneczna aura w czerwcu i na początku lipca sprzyja obfitemu rozwojowi kwiatów lipy, co owocuje dużymi zbiorami miodu lipowego. Niejednokrotnie miód nasz zawiera naturalną domieszkę nektarów krzewów i ziół leśnych, które kwitną równocześnie z lipą podnosząc jego walory smakowe i zdrowotne.
   Najbardziej charakterystycznym miodem naszych terenów górskich jest miód spadziowy, który pojawić się może już podczas kwitnienia lip. Wówczas mamy miód lipowo - spadziowy o smaku i zapachu lipy, lecz ciemniejszym ,bursztynowym kolorze.
   Miód spadziowy pozyskiwany z drzew liściastych ma jaśniejszy, brązowy kolor w porównaniu do ciemniejszego, szaro-zielonkawego lub prawie czarnego miodu spadziowego z drzew iglastych, którego zbiór kończy ciężką pracę naszych pszczół.
  
Pasieka w Łętowni usytuowana była pierwotnie na leśnej polanie na zboczu góry Groń. Jednak po zniszczeniu części uli wiosną 2005 roku przez niedźwiedzia brunatnego została przeniesiona do starego parku, w którym rosną wiekowe lipy i dęby. Duże połacie łąk i pastwisk w okolicy pasieki sprzyjają obfitym zbiorom miodu mniszkowego, którego kwiaty niepodzielnie królują tam w maju. Miód mniszkowy to bardzo charakterystyczny w smaku miód o dużej zawartości pyłku pszczelego i naturalnej glukozy co sprawia, że szybko się krystalizuje.
   Miody lipowe i spadziowe są wybierane z uli w tym samym okresie co na pasiece w Stróży, a okoliczne lasy sprzyjają ich obfitości.
      

 
 
 
 
 
 
designed by Vizualion
designed by Vizualion